Skvělý návrat do zápasu, Třinec ale rozhodl v závěru

Nepovedená úvodní třetina, po které energetici ztráceli dva góly, se jim podařila v té druhé vyrovnat. Poslední část tak byla velice napínavá. Ačkoliv měli energetici navrch, Oceláři nakonec dvě minuty před koncem vstřelili pátou branku, která rozhodla o dnešním vítězi.
Tipsport extraliga, 48. kolo, pá 23.2.2024, Karlovy Vary, KV Arena
HC Oceláři Třinec
4:5
2:4, 2:0, 0:1
Branky a nahrávky: 2. O. Beránek (Černoch), 18. Kangasniemi (Mikyska, Rachůnek), 33. Stříteský (Černoch, Bartejs), 36. Černoch (Huttula, Hladonik) – 1. Nestrašil (Marinčin, Polášek), 12. Kurovský (J. Jeřábek, Daňo), 17. M. Růžička, 17. Nestrašil, 58. J. Jeřábek.
diváci3053
HC Energie Karlovy Vary: Frodl (17. Habal) – Plutnar, Huttula, McFadden, Stříteský, Bartejs, Mikyska, Dlapa – Rachůnek (A), Jiskra, Kružík – Kangasniemi, Gríger, O. Procházka – Hladonik, Černoch (C), O. Beránek (A) – Redlich, Kofroň, Koffer
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Polášek, Marinčin, Nedomlel, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Mrtka – Voženílek, Nestrašil, M. Růžička (A) – Daňo, L. Hudáček, Kurovský – M. Roman, Vrána (C), Spěváček – Dravecký (A), Čacho, Hrehorčák

Hned v úvodních vteřinách hry se kotouče zmocnili Třinečtí, kterým stačilo k otevření zápasu jen třináct sekund. Konkrétněji Andrejovi Nestrašilovi, kterému se podařilo překonat karlovarskou obranu a skórovat pod víko. Energetici ale dlouho na nic nečekali a hned ve druhé minutě dokázali srovnat. Po vyhraném vhazování přihrál Jiří Černoch puk na Ondřeje Beránka, kterému nikdo nestál v cestě a podařilo se mu tak čistě zakončit do sítě. Karlovarští i nadále pokračovali v tlaku na soupeřovo branku. V sedmé minutě se ale Ondřej Dlapa provinil sekáním a Oceláři tak mohli využít přesilovou hru, ale přes Dominika Frodla se nedostali. Po skončení karlovarského trestu se dveře na trestnou lavici otevřeli i na straně hostů a to za příliš mnoho hráčů na ledě. Ani domácím se ale tato výhoda nepodařila využít.

Hra se poté přesunula před karlovarskou branku, kde ve 12. minutě dostal svůj tým zpět do vedení Daniel Kurovský, jehož střelu neměl šanci Dominik Frodl zastavit. Oceláři se po této brance usadili v útočném pásmu, kde se energetici zmohli alespoň na vyhazování kotouče, k větší akci je Třinec nepustil. V 17. minutě se nakonec podařilo hostujícímu týmu odskočit hned o dva góly. V čase 16:09 si objel s kotoučem branku Martin Růžička a z levého kruhu poté zakončil přesně do horního rohu. Následně v čase 16:46 přidal čtvrtou branku Andrej Nestrašil, který doťuknul puk za brankovou čáru. V ten stejný moment došlo k výměně brankářů. V karlovarské bráně vystřídal Dominika Frodla Vladislav Habal. Energetici se kousli a přesunuli se do útočné třetiny, kde v 18. minutě snížili na 2:4. K brance jim dopomohla i přesilová hra. Dalimil Mikyska vypálil na bránu a kotouč do sítě se podařilo nasměrovat Iikkovi Kangasniemimu.

Od začátku druhé dvacetiminutovky se kotouče zmocnila Energie, která se i usadila v útočném pásmu. Ke střele se dostali Matěj Stříteský či Tomáš Redlich, ale ani jednomu se nepodařilo překonat Marka Mazance. Na druhou stranu si najížděl Radim Mrtka, ale s jeho střelou z kruhu si Vladislav Habal poradil. K velké šanci se poté dostal i Tomáš Kundrátek, jehož puk jen těsně proletěl kolem brankové čáry a hosté se pomalu chtěli radovat. Domácí gólman však včas zareagoval. Třinečtí se ještě pokusili o pár akcí, ale byly neúspěšně. Puku se poté zmocnili energetici, kteří se dostali do útočné třetiny, kde se usadili a vytvořili nátlak.

K velké šanci snížit skóre se dostal Tomáš Rachůnek, kterému se ale napoprvé nepodařilo zvednout puk přes betony a tak objel bránu. Ale ani na druhé straně neměl šanci. Do cesty před brankovou čáru si lehl jeden z hostujících hráčů. Energetici se po chvilce dostali do přesilové hry, kterou ve 33. minutě opět využili a snížili na 3:4. O to se postaral obránce Matěj Stříteský, který si dojel pro dorážku a vymetl horní roh brankoviště. Oceláři začali být více agresivnější. To ale domácí více nabudilo a ve 36. minutě se jim podařilo stav srovnat. Konkrétněji kapitánovi Jiřímu Černochovi, který nečekanou střelou zaskočil Marka Mazance. Západočeši byli při chuti a hostujícího gólmana nenechávali klidným. Nebezpečnou střelu ještě vypálil Dávid Gríger, ale puk jen těsně minul horní tyčku.

Hra se v prvních minutách poslední části střídala na obou stranách. Do větší šance se dostal karlovarský Jan Hladonik, který pálil z mezikruží. Jeho střela ale jen těsně minula branku a kotouč si převzali Oceláři. Ne však na dlouho, z vlastního pásma se podařilo ujet Tomášovi Redlichovi, který sice vyslal dělovku, ale ta skončila v ochranné síti. Energii nadále vytvářela velký nátlak na soupeřovo branku, ale ani dorážka Jiřího Černocha neskončila za brankovou čárou. Karlovarští se nadále drželi na puku a soupeře nepouštěli ke slovu. Další nebezpečnou střelu pálil hned po vhazování na Marka Mazance Ondřej Beránek, ale hostující gólman puk zneškodnil. V polovině hry prověřil Třinec i postřeh Vladislava Habala, na kterého pálil Marian Adámek.

Velké šance byly poté k vidění u obou týmů. Nejprve se Karlovarští pokusili zakončit útočnou kombinaci střelou Jana Hladonika, ta se ale odrazila a pokus propasírovat kotouč se jim nezdařil. Na druhou stranu se následně sám dostal Daniel Voženílek, ale domácího gólmana nepřekonal. Po této akci se Třinečtí více drželi před karlovarskou brankou. Jejich nátlak se jim nakonec vyplatil v 58. minutě, kdy za Habalova záda z ostrého úhlu zakončil Jakub Jeřábek a dostal tak svůj tým opět do vedení. Energetici sebrali všechny své síly a pokusili se ještě stav srovnat. Nejblíže byl Tomáš Rachůnek, ale jeho střela byla zblokována. Karlovarští ještě v poslední minutě odvolali Vladislava Habala z branky, ale vyrovnávací gól nepadl.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): V první třetině jsme hráli hokej, kdy hlavně defenzivní způsob vedení osobních soubojů naprosto nesplňoval parametry extraligy. Tam jsme výrazně propadli a soupeř svoji kvalitou toho zaslouženě využil a šel do vedení. Po domluvě v šatně nastoupilo úplně jiné mužstvo. Tým tak, jak bychom se chtěli prezentovat ve zbytku zápasů, které nás čekají. Troufnu si říct, že silnému soupeři jsme byli více, než vyrovnaným soupeřem. Ale pak ten fatální pátý gól byl odrazem toho nástupu do první třetiny. A vůbec toho, jak s tím někdy zacházíme po celou sezonu a tohle se musí výrazně změnit.

Vladimír Országh (HC Oceláři Třinec): Měli jsme výborný vstup do zápasu. Hned jsme dali gól a i když jsme v našem střídání inkasovali, tak nám ta první třetina vyšla. Dali jsme čtyři góly a byli jsme aktivní. Naopak ve druhé třetině jsme zbytečně ztráceli puky ve středním pásmu. Domácí nám to rychle otáčeli, dostali nás pod tlak a myslím, že zaslouženě vyrovnali. Třetí třetina byla vyrovnaná. Bylo tam několik dobrých šancí na obou stranách. Mazanec nás tam několikrát dobře podržel. Rozhodl však šťastnější gól, ale když porovnáme střely na bránu, které jsme předvedli v první třetině, tak v tomto případě to tam nějak prošlo. Za to jsme samozřejmě vděční, ale je třeba říct, že výkon opravdu nebyl optimální. Hlavně v posledních dvou třetinách. Domácím je potřeba dát kredit, protože za stavu 4:1 nesložili zbraně a za tu bojovnost by si nějaký ten bod zasloužili. Ale tentokrát jsme měli štěstí a i proto bereme tři body.